Montmeló
Los tributos en Montmeló para el año 2025
| IBI | 0,863 % | Validado |
| IBI — cuota media por vivienda | 738,63 € | Validado |
| IVTM | 224,00 €/año | Validado |
| ICIO (Impuesto sobre obras) | 4 % | Validado |
| Basuras | 277,27 €/año | Aproximado |
| Vados | 55,16 €/año | Extraído |
| Alcantarillado y saneamiento | 20,88 €/año | Extraído |
| Agua | 256,46 €/año | Validado |
IBIEjercicio 2025
0,863%
738,63 € — cuota media por vivienda (Cadastre i Ministeri d'Hisenda)
Fuente: Ministeri d'Hisenda
Cross-validat amb Idescat al 100% (any de revisió cadastral)
Confianza y fuente
Coincide con una fuente oficial independiente
IVTMEjercicio 2025
224,00€/año
Fuente: Ministeri d'Hisenda
Turismes > 20 CV, tarifa base sense bonificacions. Vehicles elèctrics/històrics poden tenir descompte per ordenança — no inclòs.
Confianza y fuente
Coincide con una fuente oficial independiente
ICIO (Impuesto sobre obras)Ejercicio 2025
4%
Fuente: Ministeri d'Hisenda
Tipus base sense bonificacions (obres d'accessibilitat, energies renovables, etc.) — poden reduir-lo per ordenança, no inclòs.
Confianza y fuente
Coincide con una fuente oficial independiente
BasurasEjercicio 2025
277,27€/año
Fuente: Ordenança fiscal municipal
La taxa d'escombraries de Montmeló es calcula segons la superfície de l'habitatge i el nombre de residents, amb una part variable que puja fins a un 15% segons l'ús del contenidor de resta. La xifra publicada és la del tram més car (habitatge de més de 240 m² i 5 residents o més), amb la part variable a zero perquè és el que paga qui participa amb normalitat.
Confianza y fuente
La cifra sale de un cálculo, no de una lectura directa: interviene un factor que cambia de caso a caso — la fórmula de la ordenanza (por ejemplo, según la calle) o la reducción que la ley aplica tras una revisión catastral. Da el orden de magnitud, no el céntimo.
“Article 6.- Quota tributària: a) La quota tributària consisteix en una quantitat fixa i una variable, per unitat de local, que es determina en funció de la naturalesa i el destí dels immobles i de la categoria del lloc [...] b) A aquest efecte, s'aplicarà la tarifa fixa següent: Aquesta tarifa es calcularà en funció dels m² de l'immoble i el nombre d'integrants de la unitat familiar, residents a l'immoble. Habitatges: e) Habitatges de >240 m2: 0-1 residents 251,09 / 2 residents 259,00 / 3 residents 266,04 / 4 residents 272,17 / 5 residents 277,27 / 6 residents 277,27 / >6 residents 277,27. A aquest efecte, s'aplicarà la tarifa variable que dependrà dels usos de contenidor de resta que s'hagin efectuat durant l'exercici anterior [...] La tarifa variable es veurà incrementada de forma progressiva des del 0% pels 60 usos del contenidor de resta durant l'exercici anterior, fins al 10% pels 100 usos [...] A partir dels 100 usos [...] sempre serà del 15%. ”
VadosEjercicio 2025
55,16€/año
Fuente: Ordenança fiscal municipal
[extreta d'un sol document, sense segona comprovació independent]
Calculado para un vado de 3 metros lineales, que es la anchura estándar de un garaje de vivienda. Si el tuyo es más ancho, el importe sube.
Confianza y fuente
Extraído de una única lectura, dentro de rango de sanidad
Alcantarillado y saneamientoEjercicio 2024
20,88€/año
Fuente: Observatori del preu de l'aigua (ACA)
Import calculat des de l'ACA: 0.145 €/m³ × 144 m³/any = 20.88 €/any. No s'ha localitzat l'ordenança municipal; si apareix, mana ella. Avís de desfasament: l'ACA pot anar fins a un any per darrere d'un canvi de tarifa (data de revisió que declara: 2024-03-19). [extreta d'un sol document, sense segona comprovació independent]
Calculado con un consumo de 144 m³ al año (12 m³ al mes), que es el consumo doméstico de referencia que declara la propia Agencia Catalana del Agua.
Confianza y fuente
Extraído de una única lectura, dentro de rango de sanidad
“Observatori del preu de l'aigua (Agència Catalana de l'Aigua), fitxa 2024 de Montmeló: clavegueram 0.145 €/m³, gestió directa, entitat gestora «Ajuntament De Montmeló». Data de revisió de la tarifa segons l'ACA: 2024-03-19.”
AguaEjercicio 2025
256,46€/año
Fuente: Observatori del preu de l'aigua (ACA)
Inclou el cànon de l'aigua (0.654€/m³), que és un tribut autonòmic (ACA), no municipal — dada agregada perquè així es correspon amb el que paga realment el ciutadà; el desglossament complet és visible a la cita.
Calculado con un consumo de 144 m³ al año (12 m³ al mes), que es el consumo doméstico de referencia que declara la propia Agencia Catalana del Agua.
Confianza y fuente
Coincide con una fuente oficial independiente
“Observatori del preu de l'aigua (ACA): TOTAL 1.781€/m³ (subministrament 0.977€/m³ + cànon 0.654€/m³ + clavegueram 0.15€/m³). Gestió subministrament: Directa, gestió clavegueram: Directa (Ajuntament De Montmeló).”
Evolución del IBI: tipo y cuota de una vivienda
De qué se compone este recibo — Basuras
Cómo hemos elegido esta cifra. Esta cifra es una aproximación. El porqué, aquí abajo.
Ver todas las categorías (IVTM)
| Categoria | Fuente |
|---|---|
| < 8 CV | 25,24 € |
| De 8 a 11,99 CV | 68,16 € |
| De 12 a 15,99 CV | 143,88 € |
| De 16 a 19,99 CV | 179,22 € |
| > 20 CV | 224,00 € |
| Aut < 21 plazas | 166,60 € |
| Aut De 21 a 50 plazas | 237,28 € |
| Aut > 50 plazas | 296,60 € |
| Cam < 1000 Kg útil | 84,56 € |
| Cam De 1000 a 2999 Kg útil | 166,60 € |
| Cam De > 2999 a 9999 Kg útil | 237,28 € |
| Cam > 9999 Kg útil | 296,60 € |
| Tra. < 16 CV | 35,34 € |
| Tra. De 16 a 25 CV | 55,54 € |
| Tra. > 25 CV | 166,60 € |
| Rem. <1000 a >750 Kg útil | 35,34 € |
| Rem. 1000 a 2999 Kg útil | 55,54 € |
| Rem. >2999 Kg útil | 166,60 € |
| Ciclomotor | 8,84 € |
| Motocicleta hasta 125 c.c. | 8,84 € |
| Motocicleta >125 a 250 c.c. | 15,14 € |
| Motocicleta >250 a 500 c.c. | 30,30 € |
| Motocicleta >500 a 1000 c.c. | 60,58 € |
| Motocicleta >1000 c.c. | 121,16 € |
Ver los tramos (Basuras)
| Condició | Cost |
|---|---|
| Habitatge ≤90 m² · 0-1 residents | 207,44 € |
| Habitatge ≤90 m² · 2 residents | 213,96 € |
| Habitatge ≤90 m² · 3 residents | 219,76 € |
| Habitatge ≤90 m² · 4 residents | 224,84 € |
| Habitatge ≤90 m² · 5 residents | 229,18 € |
| Habitatge ≤90 m² · 6 residents | 232,82 € |
| Habitatge ≤90 m² · >6 residents | 235,73 € |
| Habitatge 91-120 m² · 0-1 residents | 218,35 € |
| Habitatge 91-120 m² · 2 residents | 225,21 € |
| Habitatge 91-120 m² · 3 residents | 231,32 € |
| Habitatge 91-120 m² · 4 residents | 236,68 € |
| Habitatge 91-120 m² · 5 residents | 241,25 € |
| Habitatge 91-120 m² · 6 residents | 245,07 € |
| Habitatge 91-120 m² · >6 residents | 248,13 € |
| Habitatge 121-180 m² · 0-1 residents | 229,27 € |
| Habitatge 121-180 m² · 2 residents | 236,49 € |
| Habitatge 121-180 m² · 3 residents | 242,90 € |
| Habitatge 121-180 m² · 4 residents | 248,52 € |
| Habitatge 121-180 m² · 5 residents | 253,32 € |
| Habitatge 121-180 m² · 6 residents | 257,33 € |
| Habitatge 121-180 m² · >6 residents | 260,53 € |
| Habitatge 181-240 m² · 0-1 residents | 240,17 € |
| Habitatge 181-240 m² · 2 residents | 247,73 € |
| Habitatge 181-240 m² · 3 residents | 254,45 € |
| Habitatge 181-240 m² · 4 residents | 260,33 € |
| Habitatge 181-240 m² · 5 residents | 265,36 € |
| Habitatge 181-240 m² · 6 residents | 269,58 € |
| Habitatge 181-240 m² · >6 residents | 272,94 € |
| Habitatge >240 m² · 0-1 residents | 251,09 € |
| Habitatge >240 m² · 2 residents | 259,00 € |
| Habitatge >240 m² · 3 residents | 266,04 € |
| Habitatge >240 m² · 4 residents | 272,17 € |
| Habitatge >240 m² · 5 residents (i 6, i >6, topat) | 277,27 € |
Ver los descuentos y bonificaciones (Basuras)
| Condició | Efecte |
|---|---|
| Reducció de tarifa per renda personal (sol·licitud abans de l'últim dia hàbil de febrer), fins al 90% i topall del 33% del total | 25% / 50% / 75% / 90% segons trams de renda respecte a l'SMI |
| Aportacions de fracció orgànica al contenidor, mínim 46 vegades l'any anterior | 8% |
| Ús de la deixalleria municipal, mínim 5 vegades i 10 aportacions l'any anterior | 15% |
| Ús de la deixalleria municipal, mínim 10 vegades i 20 aportacions l'any anterior | 25% |
| Integració a la xarxa de compostatge casolà (sol·licitud abans del 31 de març) | 25% |
Alcantarillado y saneamiento: 0,1450 €/m³.
Desglose del precio del agua
| Subministrament | 0,9770 €/m³ |
| Cànon de l'aigua (ACA) | 0,6540 €/m³ |
| Clavegueram | 0,1500 €/m³ |
| TOTAL | 1,78 €/m³ |
| Entidad gestora | Ajuntament De Montmeló |
| Gestión del suministro | Directa |
| Gestión del alcantarillado | Directa |
| Tarifas sociales | Si |
| Última revisión | 2025-04-10 |
Escenarios comparativos
Qué pagarían 5 perfiles sintéticos de hogar en este municipio concreto — compáralo con otro municipio
| Tributo | A | B | C | D | E |
|---|---|---|---|---|---|
| IBI | 234,72 € | 312,96 € | 391,20 € | 489,00 € | 782,40 € |
| IVTM | 8,84 € | 224,00 € | 224,00 € | 448,00 € | 456,84 € |
| ICIO (Impuesto sobre obras) | 4,00 € | 8,00 € | 20,00 € | 32,00 € | 56,00 € |
| Basuras | — | — | — | — | — |
| Vados | 0,00 € | 0,00 € | 0,00 € | 55,16 € | 55,16 € |
| Alcantarillado y saneamiento | 0,00 € | 0,00 € | 0,00 € | 0,00 € | 0,00 € |
| Agua | 140,92 € | 164,40 € | 211,38 € | 234,86 € | 305,32 € |
| TOTAL | — | — | — | — | — |
El ayuntamiento
Datos de contacto del ayuntamiento. Los campos vacíos no son un descuido: todavía no los tenemos. Si eres del ayuntamiento y quieres facilitárnoslos, escríbenos y los ponemos.
| Web oficial | http://www.montmelo.cat | fuente: Municat |
| Correo electrónico | info@montmelo.cat | fuente: Municat |
| Teléfono | 935720000 | fuente: Municat |
| Dirección | — | |
| Código postal | — | |
| Horario de atención | — | |
| Otro teléfono | — | |
| Móvil | — | |
| — | ||
| Fax | — | |
| Sede electrónica | — | |
| Ordenanzas fiscales | https://www.montmelo.cat/ajuntament/informacio-oficial/normativa/ordenances-fiscals | fuente: Web municipal |
| Portal de transparencia | — | |
| Tablón de anuncios | — | |
| Formulario de contacto | — | |
| Cita previa | — | |
| Otro correo | — | |
| X (Twitter) | — | |
| — | ||
| — | ||
| YouTube | — | |
| Flickr | — | |
| Telegram | — | |
| — | ||
| Bluesky | — | |
| Mastodon | — |